Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Ananas jadalny – Ananas comosus

Ananas jadalny – Ananas comosus


Ananas to owoc w stanie dzikim występujący w Brazylii, w wielu innych krajach hodowany w celach eksportowych. W  Polsce znany od końca XVIII wieku,  teraz już gości u nas na dobre. Doskonale nadaje się do sałatek, drobiu, znany również barmanom i miksologom jako składnik pysznych koktajli oraz jako ozdoba szkła czyli tzw. garnish (z angielskiego „dekorować” ). Poza smakiem ma wiele innych atutów – bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm dzięki wielu związkom czynnym zawartym w  owocu oraz w świeżym soku.

Skład chemiczny

Najważniejszą substancją czynną jest zdecydowanie bromelina będąca kompleksem enzymów, dodatkowo owoc zawiera kwasy organiczne, flawonoidy, cukry, wanilinę, witaminę C, kompleks witamin B (B1, B2, B3, B5).

Działanie i zastosowanie

Wspomniany kompleks enzymów wspomaga trawienie białek, tłuszczów i skrobi co warunkuje regulację pracy przewodu pokarmowego, dzięki czemu wspomaga walkę z nadwagą. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Polecany jest we wszelakich infekcjach, również wspomagająco przy antybiotykoterapii. Bonusem jest też to, że wspomaga odporność organizmu. Rozpuszcza skrzepy (działanie przeciwzakrzepowe) doskonale leczy stany zapalne żył i może być podawany wspomagająco w leczeniu świeżych zawałów. Okazuje się, że w mieszaninie z wodą w postaci sprayu z powodzeniem sprawdza się w katarze a nasiona z odmian dziko rosnących można stosować jako lek przeciw robakom.
Bromelina jest też dostępna w preparatach do stosowania zewnętrznego – wygładza skórę, wspomaga jej regenerację i może okazać się skuteczna przy walce z cellulitem pl.wikipedia.org.

CIEKAWOSTKA: Mówi się, że jedzenie ananasa (ze względu na bromelinę) jest elementem diety zapobiegającym nowotworom, ponieważ wspomaga naturalną obronę organizmu – w tym niszczenie zmutowanych komórek.

Kto powinien uważać ananasa?

Czy wszyscy mogą tak bez umiaru jeść ananasa? Czy ma to tylko same plusy?
Niestety dużych ilości powinny wystrzegać się kobiety w ciąży (przeciwwskazane są też preparaty z bromeliną) gdyż może dojść do dużych krwawień i nawet do poronień.
Z tego samego powodu powinny na niego uważać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.
Dodatkowo (według producenta preparatu NexoBird obecnego na amerykańskim rynku) mogą powodować kumulację i wydłużone usuwanie leków takich jak
Amiodaron (nasercowy, Cordarone, Opacorden)
Warfaryna (przeciwzakrzepowy, Warfin )
Ibuprofen (przeciwbólowy, przeciwzapalny, Ibuprom, Ibum, Nurofen, Ifenin)
Chlorochina (lek na malarię, Arechin)

Źródła:

  • Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Józef Kowalski, Halina Strzelecka
  • E. Lamer – Zarawska, Fitoterapia i leki roślinne. 2012
  • „Phenolic profiles of pineapple fruits (Ananas comosus L. Merrill) Influence of the origin of suckers” Edwige Sopie Yapo, Hilaire Tanoh Kouakou, Laurent kouakou kouakou, Justin Yatty Kouadio, Patrice Kouamé, Jean-Michel Mérillon
  • http://ajbasweb.com/old/ajbas/2011/june-2011/1372-1378.pdf

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.