Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Chabry – doskonałe nie tylko do wazonu

Chabry – doskonałe nie tylko do wazonu


Chabry to wyjątkowo piękne polne kwiaty – chyba każdy się ze mną zgodzi. Występują powszechnie na łąkach, w pobliżu pól uprawnych gdzie cieszą oko swoim niebieskim kolorem. Roślina w lecznictwie mocno zapomniana, jednakże ma swoje dobroczynne działanie. Jesteście ciekawi jakie? O tym poniżej. 🙂

O chabrze słów kilka

Chaber bławatek to roślina zielna, bardzo popularna w naszym klimacie. Może być wskaźnikiem kwasowości gleb – na ziemi kwaśnej kwiaty przybierać będą różową barwę, co związane jest z obecnością w roślinie antocyjanów – ale o tym nieco później. 😉 Dawniej nazywana była między innymi macoszką, glowaczem, samosiejką, wawrem lub zupełnie błędnie jasieńcem. Co ciekawe z płatków wydobywano niegdyś niebieski barwnik i używano go do barwienia wełny. Gatunek ten nie jest naszym rodzimym, jednak świetnie zaklimatyzował się w polskich warunkach i można do spotkać praktycznie wszędzie. 🙂

A cóż tam w środku ciekawego?

Zastanawialiście się, dlaczego chabry są niebieskie? W płatkach znajdują się związki zaliczane do antocyjanidyn oraz jony metali – żelaza, magnezu i wapnia, które tworzą kompleksy z antocyjanidynami o tej charakterystycznej barwie. Jednak pod wpływem kwasu kompleks zmienia barwę na różowo-fioletową, dlatego w chabrowej lemoniadzie kwiaty mają taki a nie inny odcień. 🙂
Poza tym w płatkach zidentyfikowano kwas hydroksycynamonowy, flawonoidy, kumaryny oraz związki o charakterze polisacharydowym. Oprócz tego trzeba wspomnieć o solach mineralnych – żelazo, wapń, magnez i mangan.

Na co przydadzą nam się chabry?

Warto wspomnieć na początku, że wodne wyciągi stosowano już w tradycyjnej medycynie w różnych krajach Europy jako środek do leczenia chorób oczu, zmian skórnych a także jako diuretyk, pobudzający wydzielanie soków trawiennych oraz tonizujący nerwy.

Przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie, jakie faktycznie działanie lecznicze mogą mieć te kwiaty. Oczywiście wykazują działanie antyoksydacyjne, ze względu na wysoką zawartość flawonoidów i antocyjanów. Ponad to hamują peroksydację lipidów, co zapobiega rozwojowi miażdżycy i innych chorób układu naczyniowego. Obiecujące są również wyniki badań in vitro nad wpływem ekstraktu na hemolizę – okazuje się, że hamują rozkład krwinek, która ma miejsce chociażby przy bakteryjnym zakażeniu pod wpływem różnych toksyn. Co ciekawe chabry wykazują, również w badaniach (nie tylko in vitro 🙂 ) aktywność antybiotyczną i przeciwgrzybiczą.

Naturalne inhibitory ACE?

A teraz coś, co zdziwiło mnie samą – ekstrakt wodny z płatków chabra potencjalnie działa jak inhibitor konwertazy angiotensyny. Brzmi niezrozumiale? Już tłumaczę! Konwertaza angiotensyny to enzym, który na drodze pewnych procesów wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi. W tym momencie leki hamujące działanie tego enzymu to jedne z najpopularniejszych preparatów przepisywanych w terapii nadciśnienia tętniczego – a tu takie zaskoczenie, okazuje się, że pospolity, uważany za chwasta chaber działa w ten sposób. Proszę jednak nie szaleć i nie odstawiać leków na rzecz samoleczenia – jak już wspomniałam, jest to potencjalne działanie co oznacza mniej więcej tyle, że niezbędne są dalsze badania. Ale to co już wiemy jest bardzo obiecujące! Może tak być, że to właśnie dlatego uważano tę roślinę za niezawodną pomoc w sytuacjach stresowych.

Prowadzone są też testy na komórkach różnych nowotworów – póki co również in vitro i znowu wykazują one potencjalną aktywność cytotoksyczną.
Oprócz tego zidentyfikowano w chabrach bardzo ciekawą substancję, która jest inhibitorem receptorów 5-HT1 dla serotoniny oraz działa przeciwzapalnie. To działanie przeciwzapalne wykorzystać można przy stanach zapalnych spojówek lub skóry w postaci okładów. Dodatkowo pomogą nam ze zlikwidowaniem cieni i worków pod oczami. Dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu mogą również pomóc w walce z łupieżem.
Antocyjany obecne w surowcu będą też poprawiały mikrokrążenie w obrębie oka oraz wspomagają regenerację rodopsyny,czyli światłoczułego barwnika odpowiedzialnego za widzenie “w ciemności”. Ponad to poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych.
Tak jak już wcześniej wspomniałam – działa też moczopędnie, dzięki czemu może pomóc usunąć zbędne toksyny z organizmu oraz działać przeciwobrzękowo.

Na zakończenie

Niepozorna roślina a tyle możemy z niej wyciągnąć! Nie chciałabym jednak, żeby ktoś pod wpływem tego posta odstawił leki chociażby na nadciśnienie i postanowił leczyć się sam – tego nie wolno, pamiętajmy, że zdrowy rozsądek jest najważniejszy. Trzeba umieć łączyć medycynę konwencjonalną z tą bardziej alternatywną, tradycyjną w taki sposób, żeby efekty były jak najlepsze.

Źródła:

  • Escher GB., Santos JS., Rosso ND., Marques MB. Azevedo L., do Carmo MAV., Daguer H., Molognomi L., Prado-Silva LD., Sant’Ana AS pl.wikipedia.org., da Silva MC., Granato D. Chemical study, antioxidant, anti-hipertensive and cytotoxic/cytoprotective activities of Centaurea cyanus L. petals aqueous extract. 2018, Food Chem. Toxicol.
  • Oelschlaegel S., Pieper L., Staufenbiel R., Gruner M., Zeippert L., Piepper B., Koelling-Speer I., Speer K. Floral markers of cornflower (Centaurea cyanus) honey and its peroxide antibacerial activity for an alternative treatment of digiral dermatitis.2012, J Agric. Food Chem.
  • Park JB. Synthesis, biological activities and bioavailability of moschamine, a safflomide-type phenylopropenoic acid amide found in Centaurea cyanus. 2012, Nat. Prod. Res.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.