Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Fotouczulacze – czego lepiej nie używać przed wyjściem na plażę

Fotouczulacze – czego lepiej nie używać przed wyjściem na plażę


Mamy lato 🙂 . Bardzo mocno wierzę w to, że w tym roku w Polsce pogoda dopisze i będziemy narzekać na to, że jest za gorąco a nie, że znowu pada albo znowu zimno 🙂

Upały i słońce to nieodzowna część lata a słońce może wpływać na nas nie tylko poprzez opaleniznę czy produkcję witaminy D. O czym mówię? O nieprzyjemnym zjawisku zwanym fotouczuleniem – niektóre leki oraz niestety rośliny oddziałują z promieniowaniem słonecznym powodując na skórze oparzenia. Dzisiaj opowiemy Wam trochę o surowcach roślinnych, które mogą fotouczulać – jeśli stosujecie którykolwiek z nich nie zapominajcie o kremie z filtrem w słoneczny dzień oraz unikajcie opalania na plaży.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Pierwsze co przychodzi mi do głowy, gdy słyszę hasło “fotouczulenie”. Wszyscy chyba kojarzą dziurawiec, ma bardzo charakterystyczne liście, które wyglądają, jakby miały dziurki. Bardzo popularny jest w ziołowych preparatach przeciwdepresyjnych a z drugiej strony może wspomóc w leczeniu problemów żołądkowo-trawiennych. Za interesującą nas dzisiaj właściwość, czyli fotouczulanie odpowiada hyperycyna znajdująca się w całej roślinie.
Oprócz fotouczulania, dziurawiec wchodzi w szereg interakcji z lekami, o których obiecuję napisać już niedługo.

 Surowce zawierające furanokumaryny

Furanokumaryny – słowo brzmi strasznie obco i jakoś tak nieprzyjaźnie, więc na początku wyjaśnię co to jest. Są to naturalne związki występujące w niektórych roślinach, pochodne kumaryny. Charakterystyczne dla rodziny Apiaceae i Rutaceae.

Rośliny w których możemy je znaleźć to przede wszystkim:

 • Arcydzięgiel litwor (Archangelica officinalis)

Tradycyjnie stosowany jako środek wiatropędny, zwiększający wydzielanie soków trawiennych.

 • Aminek większy (Ammi majus)
 • Ruta (Ruta graveolens)

O silnym działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowego oraz dróg żółciowych. Bogate źródło rutyny

 • Koper włoski (Foeniculum vulgare)

Środek wykrztuśny, wiatropędny, przeciwskurczowy, przeciwkaszlowy

 • Warzywa z rodziny Apiaceae takie jak marchew, pietruszka, seler naciowy, koper ogrodowy. To ważne, aby w bardzo słoneczne dni nie wychodzić po zjedzeniu ich na słońce nigdy. Oczywiście nie musi pojawić się uczulenie ale może.
 • Barszcz sosnowskiego

Dziwicie się, że wspominam o nim tutaj? Przecież wszyscy wiemy, że jest niebezpieczny i że należy go unikać. No i raczej nikt go nie jada… to wiadomo.
Piszę o barszczu sosnowskiego, ponieważ to co powoduje oparzenia po kontakcie z nim to nic innego jak furanokumaryny.

 • Bergamotka (Citrus bergamium)

Znana przede wszystkim jako aromat do herbaty Earl Grey. Olejek stosowany jest w aromaterapii jako uspokajający i przeciwdepresyjny https://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_starzenia_si%C4%99. I niestety fotouczula.

Oczywiście to tylko zalążek tematu i najbardziej charakterystyczne rośliny. Jeśli interesuje Was ten temat lub konkretnie jakiś surowiec dajcie koniecznie znać 🙂

Źródła:

 • S. Ibbotson How should we diagnose and manage photosensitivity? J R Coll Phys Edinburgh [Internet]. 2014;44(4):308-12.
 • E. Lamer – Zarawska, Fitoterapia i leki roślinne. 2012
 • L. Reinhold, J. B. Harborne, T Swain Progress in Phytochemistry, Volume 6, Chapter 5. 2014;44(4):308-12.
 • E. Lamer – Zarawska, Fitoterapia i leki roślinne. 2012
 • L. Reinhold, J. B. Harborne, T Swain Progress in Phytochemistry, Volume 6, Chapter 5

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.