Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Krem do pielęgnacji tatuażu – zrób to sam! Instrukcja krok po kroku

Krem do pielęgnacji tatuażu – zrób to sam! Instrukcja krok po kroku


Tatuaż zrobić łatwo – jeszcze trzeba o niego zadbać! Kontynuujemy serię postów na zamówienie 🙂 Dzisiaj specjalnie dla Was – krem do pielęgnacji tatuażu domowej roboty.

Proste wskazówki jak dbać o tatuaż 🙂

 1. Przed przystąpieniem do pielęgnacji opatrunku należy dokładnie umyć ręce. To się rozumie samo przez się. Brudne ręce = ryzyko zakażenia.
 2. Po upływie minimum 24 godzin należy zdjąć opatrunek z folii. Jeżeli zachodzi konieczność zmocz folię letnią wodą. Folię można spokojnie ponosić ze 3-5 dni i nic się nie stanie 🙂
 3. Przemyć tatuaż letnią wodą z mydłem antybakteryjnym, mydłem “Biały Jeleń”, bądź płynem do higieny intymnej. Nie zaleca się używania perfumowanych żeli pod prysznic. Ogólnie to czym myjemy swój nowy nabytek musi być delikatne i fajnie, gdyby działało antybakteryjnie – zapobiegnie zakażeniom.
 4. Przesuszyć tatuaż ręcznikiem papierowym, poprzez łagodne poklepywanie (nie tarcie!), odczekać 5-7 minut a następnie posmarować tatuaż cienką warstwą kremu Bepanthen, Alantan, Alantan Plus lub Easy Tattoo. Czynność tę  powtarzać co 3 godziny przez okres do miesiąca czasu. Przed nałożeniem nowej warstwy kremu tatuaż należy przemyć letnią wodą z mydłem i przesuszyć ręcznikiem papierowym. Od siebie dodam, że można równie dobrze stosować mojej roboty kremik, którego przygotowanie opiszę poniżej 🙂
 5. Świeżego tatuażu nie drapać i nie pozwalać, aby dotykały go inne osoby. Czyli pilnujemy higieny 🙂
 6. Niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu, mocnej kawy i używek do 3 dni od wykonania tatuażu. Grozi to rozmyciem konturu. Od siebie dodam, że podobny efekt mogą mieć leki przeciwzakrzepowe.
 7. Wypływanie osocza (z resztkami tuszu) jest naturalną rzeczą i nie ma powodu do niepokoju (osocze należy zmywać).
 8. Nie wolno zdrapywać łuszczącej się skóry, należy ją ścierać podczas mycia. Nie pumeksem ani peelingiem – zwyczajnie masujemy paluchami tam gdzie namydliliśmy.
 9. Po tatuażu pojawia się typowa opuchlizna, miejsce jest czerwone i wrażliwe. Przy dużym projekcie może pojawić się gorączka.
 10. Tatuaż zwykle goi się około miesiąca pl.wikipedia.org. (Ja wygoiłem swój w około 3 tygodnie, ale ja stosowałem się bardzo sztywno do porad Pauliny).
 11. Tatuażu nie wolno wysuszyć. Stosuj krem zgodnie z potrzebami Twojej skóry.
 12. Po wykonaniu tatuażu przez okres 14 dni należy unikać długich kąpieli, treningów.
 13. Po wykonaniu tatuażu przez okres miesiąca należy unikać kąpieli w morzu, w basenach oraz sauny i opalania się – również solarium. Chyba, że chcemy A – żeby nam zbladł albo B dostać infekcji od wody w basenie 😛
 14. Tatuaż jest w pełni wygojony w momencie, gdy wytatuowana powierzchnia skóry staje się jednolita i matowa (około 4-6 tygodni).
 15.  Jeśli chcesz, żeby kolory Twojego tatuażu pozostawały przez długie lata intensywne, pamiętaj, aby zawsze podczas opalania smarować tatuaż kremem z wysokim filtrem UV albo całkowicie go zakrywać.
 16.  Po całkowitym zagojeniu się zaleca się wizytę w studiu tatuażu do kontroli.

Ok. Wiecie już jak dbać o swój tatuaż a teraz przechodzimy do gwoździa programu – jak przygotować krem do pielęgnacji tatuażu!

Przepis na krem do pielęgnacji tatuażu:

Składniki:

 • około 4 łyżeczki wody destylowanej;
 • 15 gram masła shea;
 • 10 gram lanoliny;
 • 1 łyżeczka oleju makadamia;
 • 2 łyżeczki gliceryny;
 • 2 łyżeczki wyciągu z aloesu (może być świeżo wyciśnięty sok);
 • “Na czubek noża alantoiny”

Czego jeszcze będziemy potrzebować?

 • moździerz z pistlem (tak, to się nazywa pistel nie tłuczek);
 • łyżeczka do herbaty;
 • waga kuchenna z dokładnością do 1 grama conajmniej;
 • nóż;
 • coś do odkażania – ja używałam rozrobionego do 70% spirytusu, ale może być Octenisept albo inny płyn odkażający;

garnek do łaźni wodnej;

Jak przygotować krem do pielęgnacji tatuażu?

Na początku do moździerza odważamy lanolinę i masło shea.

Najpierw odważamy tłuszcze stałe – będziemy musieli je stopić 🙂

Odważone tłuszcze wstawiamy do łaźni wodnej do stopienia – jak na załączonym obrazku.

Składniki łaźni wodnej: garnek, ręcznik papierowy albo szmatka pomiędzy, nasz moździerz i woda 🙂

Do stopionych tłuszczy dodajemy wszystkie pozostałe składniki poza wodą i solidnie ucieramy pistlem – tak, żeby wszystko ładnie się połączyło.

Następnie powoli – po jednej łyżeczce dodajemy wodę destylowaną i dalej ucieramy. Jeśli w którymś momencie pomimo minuty intensywnego ucierania woda nie chce się ładnie połączyć tak jak na obrazku poniżej – dodajemy odrobinkę lanoliny.Przynajmniej teoretycznie lanolina powinna pozwolić na “wkręcenie” dwukrotnie większej masy wody niż sama waży – ale to zależy od partii jaka nam się trafi.

Na zakończenie – wszystko powinno być w miarę płynne, więc przelewamy do pojemnika i gotowe! Mamy domowej roboty krem do pielęgnacji tatuażu!

Po wszystkich dodatkach wyszło mi około 70g kremu (dodawałam lanoliny, bo przelałam wody)

Jaki efekt daje mój krem do pielęgnacji tatuażu?

Przede wszystkim nawilża skórą i utrzymuje to nawilżenie – poza tym dodatek aloesu i alantoiny będzie przyspieszał wygajanie i łagodził stan zapalny występujący do wkłuciu się igłą pod skórę i zostawieniu tam tuszu 🙂 Niestety – będzie problem z filtrem?

Przede wszystkim nawilża skórą i utrzymuje to nawilżenie – poza tym dodatek aloesu i alantoiny będzie przyspieszał wygajanie i łagodził stan zapalny występujący do wkłuciu się igłą pod skórę i zostawieniu tam tuszu 🙂 Niestety – będzie problem z filtrem

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.