Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Odchudzanie okiem starożytnych Hindusów

Odchudzanie okiem starożytnych Hindusów


Ajurweda to system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności. Dosłownie można termin ten tłumaczyć jako „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”. Ma wielu zwolenników na całym świecie i zaskakuje, że mimo tysięcy lat od stworzenia systemu jest on nadal aktualny i z powodzeniem można z niego korzystać. Wierzono, że świat składa się z pięciu wielkich żywiołów (przestrzeń, powietrze, ogień, woda, ziemia) a z nich składają się trzy doshe, czyli podstawowe energie:
Pitta – ogień + woda
Vata – przestrzeń + powietrze
Kapha – woda + ziemia

Doshe znajdując się w każdej komórce, tkance i narządzie regulują działanie organizmu. Kiedy są w równowadze tworzą zdrowie. Kiedy jednak równowagi zabraknie powstaje choroba. Każdy człowiek ma swój własny poziom dosh w ciele – zwykle dominuje jedna, czasem dwie, a czasem wszystkie są w równowadze. Ta, która dominuje najbardziej decyduje o tym, jakie choroby mogą wystąpić i o tym jak się leczyć.

Ajurwedyjscy lekarze nie uznawali otyłości za choroby poważnej samej w sobie, ale doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że może skrócić życie oraz zmniejsza poczucie szczęścia. Uważano, że jest to efekt zaburzenia kapha, dlatego zalecali stosowanie diety łagodzącej dla tej doshy. Bardzo ogólnie przyjmowało się, że w takiej diecie 30-40% powinno być produktów pełnoziarnistych, 20% białka i około 40-50% świeżych warzyw z opcjonalnym dodatkiem 10% owoców świeżych lub suszonych.  Są stworzone całe tabele z pokarmami zalecanymi dla każdego typu doshy, można je odnaleźć w literaturze i na stronach poświęconych ajurwedzie.

Najobfitszy posiłek powinniśmy zjeść w południe. Nie poleca się również podjadania między posiłkami, ale jeśli już bardzo nam się chce dozwolone są rodzynki, kawałki selera naciowego i marchwi.
Innym sposobem na napady głodu jest picie ciepłej wody z miodem i sokiem z limonki.
Aby wyrobić sobie dobre nawyki ajurweda radzi, aby przy jedzeniu słuchać łagodnej muzyki i dokładnie żuć potrawy. Ma to zapobiec „rzucaniu się” na jedzenie i utrwalić zwyczaj spożywania mniejszych porcji.  Dodatkowo jedzenie w towarzystwie również ma wpływać na zjadanie mniejszych porcji niż w samotności.
Do picia dla osób z nadwagą zalecano ciepłą wodę samą lub w postaci herbat ziołowych.

Te wszystkie zalecenia są takie aktualne, prawda? Mimo wieków, które minęły od początków ajurwedy, nadal bez problemu można przełożyć ją na nasze życie.
Na koniec zostawiłam mojego faworyta. Rada, którą można dać każdemu i to nie tylko przy zrzucaniu masy.
Pokochaj siebie. Starożytni mówili, że kiedy brakuje uczucia człowiek zaczyna za dużo jeść. Gdy nie ma miłości pojawia się zmartwienie i niepokój, a to wywołuje uczucie głodu. Tłumaczono to powiedzeniem „jedzenie karmi ciało a miłość duszę” – gdy jednego zabraknie, równowaga jest zachwiana. A brak równowagi oznacza chorobę.
Każdy z nas jest istotą niepowtarzalną i jeśli będziemy akceptować sami siebie to udoskonalanie ciała czy duszy będzie dużo prostsze.

Źródła:

  • Ajurveda. Księga domowych środków leczniczych. Vasant D. Lad
  • http://www.ajurweda.pl/ajurweda,p4/#tresc
  • http://a-ajurweda. Księga domowych środków leczniczych. Vasant D. Lad
  • http://www.ajurweda.pl/ajurweda,p4/#tresc
  • http://a-ajurweda

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.