Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Pieluszkowe Zapalenie Skóry. Sposoby leczenia pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe Zapalenie Skóry. Sposoby leczenia pieluszkowego zapalenia skóry


Pieluszkowe zapalenie skóry leczy się w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Środki terapetyczne powinny być bowiem adekwatne do objawów.

Choroba o niewielkim stopniu nasilenia

W przypadku łagodnej formy pieluszkowego zapalenia skóry jedynym leczeniem jest odpowiednia dbałość o higienę krocza dziecka oraz stosowanie emolientów, czyli preparatów silnie natłuszczających skórę i utrzymujących odpowiedni stopień jej nawilżenia. Bardzo ważna jest dbałość o dokładne oczyszczenie skóry dziecka przy każdej zmianie pieluchy. Skóra powinna być przemywana czystą wodą lub dobranym do potrzeb dziecka płynem, przeznaczonym do pielęgnacji ciała niemowląt lub małych dzieci https://pl.wikipedia.org/wiki/Erytrodermia. Należy unikać stosowania mydła, które może wysuszyć skórę oraz chusteczek nawilżanych, których użycie może spowodować podrażnienie zainfekowanej skóry i narazić malucha na dodatkowy dyskomfort.

Zaawansowana postać pieluszkowego zapalenia skóry

W przypadku występowania zmian zapalnych, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrane przez dermatologa pod kątem zaawansowania choroby oraz jej przyczyny. Jeżeli zmiany nie są zaawansowane, do ich leczenia stosuje się preparaty z tlenkiem cynku.

Jako środki powstrzymujące dalszy rozwój stanu zapalnego stosuje się glikokortykosteroidy – leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz immunosupresyjnym, czyli wyciszającym nadmierną aktywność układu immunologicznego. Glikokortykosteroidy mogą być stosowane jednocześnie z preparatami zawierającymi tlenek cynku, jednak ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności aplikacji specyfików – najpierw steroidy, a następnie preparaty pielęgnacyjne ptfarm.pl.

Jeżeli doszło do nadkażenia skóry drożdżami Candida albicans, należy włączyć leczenie miejscowymi środkami przeciwgrzybiczymi. Do najpopularniejszych należą preparaty, zawierające pochodne imidazole lub cyklopirox. Leki mają formę pasty lub kremu, leczenie jest bezpieczne i zapewnia szybką poprawę stanu zainfekowanej skóry. Infekcje bakteryjne leczy się przy zastosowaniu dobranych przez specjalistę zewnętrznych preparatów przeciwbakteryjnych https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81uszczyca.

W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry rzadko dochodzi do konieczności podawania leków doustnych: przeciwgrzybiczych i antybiotyków. Należy pamiętać, że zastosowanie terapii antybiotykowej doustnej niesie jednak ze sobą ryzyko wystąpienia biegunek wywołanych wyjałowieniem organizmu dziecka z dobroczynnych mikroorganizmów, kolonizujących w normalnych warunkach przewód pokarmowy. Biegunki z kolei przyczyniają się do nasilenia objawów pieluszkowego zapalenia skóry.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.