Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Rumianek bezpromieniowy – Matricaria discoidaea

Rumianek bezpromieniowy – Matricaria discoidaea


Kolejną propozycją, która mnie zaciekawiła był… rumianek bezpromieniowy. Badań jak się okazuje jest jak na lekarstwo – nic o tym jak działa (na szczęście literatura nienaukowa coś tam podpowiada) i trochę o składzie. Przyznam, że gdyby nie fakt, że już mam wystarczająco pracy do końca doktoratu – to z czystej ciekawości sprawdziłabym jak działa 😛

Co to za kwiatek i co o nim wiemy?

Rzućmy sobie okiem na to jak wygląda – koszyczek trochę przypomina nasz zwykły (pospolity nawet z nazwy) rumianek. Odróżnia go wiele – kształt liści, wysokość rośliny i fakt, że wygląda jakby ktoś całą rośliną bawił się w kocha-nie kocha-lubi i powyrywał wszystkie białe płatki.

Z angielska nazywany pineapple weed (ananasowy chwast) – i fakt, po roztarciu w palcach pachnie jak rumianek z niewielką domieszką ananasa. Czy jest w stanie konkurować z rumiankiem pospolitym pod względem składu i aktywności? Sprawdźmy!

Co w nim siedzi?

Rumianek bezpromieniowy zawiera pochodne flawonoidów – kwercetyny, apigeniny i luteoliny. Dodatkowo jesteśmy w stanie znaleźć olejek eteryczny złożony między innymi z izowalerianianu geranylu, spiroeterów pl.wikipedia.org. Na dokładkę mamy kumaryny (np. herniaryna) i pochodne kwasów organicznych.

Nie znalazłem publikacji potwierdzających obecność azulenów – obecnych w naszym pospolitym rumianku (co wcale nie znaczy, że ich tam nie ma), odpowiadających za znaczny procent jego aktywności. Więc jak działa rumianek bezpromieniowy?

Jakiego działania możemy się po nim spodziewać?

Medycyna ludowa przypisuje mu działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz przeciwalergiczne – pod tym względem nie różni się zbytnio od swojego kuzyna (Matricaria chamomilla), chociaż działa od niego słabiej – pod tym kątem niestety nie będzie nadawał się na zamiennik. To nic, rumianek pospolity też łatwo dostać i znaleźć na łące.

Z kolei jego innego działania jeszcze nie udało się wytłumaczyć – jest jak się okazuje lekiem przeciwrobatniczym to ze względu na skład jednym z bezpieczniejszych. W ułamkach informacji, które udało mi się pozbierać po drodze znalazłem nawet dawkowanie – napar z 30 gram kwiatów na 200 mililitrów wody powinno się pić co cztery godziny przez dwa do trzech dni. Pod koniec kuracji dobrze jest przyjąć leki przeczyszczające pl.wikipedia.org.

A zewnętrznie? Kąpiele i okłady z rumianku bezpromieniowego były uznawane za skuteczny lek na zmiany skórne – od egzemy przez trądzik aż do oparzeń.

Zarówno wygląd, jak i literatura odnośnie działania surowca nie powalają.

Źródła:

  • Loomis, T. F., Ma, C., & Daneshtalab, M. (2004). Medicinal plants and herbs of newfoundland. part 1. chemical constituents of the aerial part of pineapple weed (matricaria matricarioides). Daru, 12(4), 131-135.
  • Lopes, D., & Kolodziejczyk, P. P. (2005). Essential oil composition of pineapple-weed (matricaria discoidea dc.) grown in canada tobie. Journal of Essential Oil-Bearing Plants, 8(2), 178-182. doi:10.1080/0972060X.2005.10643440
  • Orav, A., Kailas, T., & Kann, J. (1999). Volatile constituents of matricaria matricarioides (less.) port. Journal of Essential Oil Research, 11(2), 243-245. doi:10.1080/10412905.1999.9701122
  • Orav, A., Sepp, J., Kailas, T., Müürisepp, M., Arak, E., & Raal, A. (2010). Composition of essential oil of aerial parts of chamomilla suaveolens from estonia. Natural Product Communications, 5(1), 133-136.
  • Raal, A., Püssa, T., Sepp, J., Malmiste, B., & Arak, E. (2011). Content of phenolic compounds in aerial parts of chamomilla suaveolens from estonia. Natural Product Communications, 6(8), 1107-1110.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.