Twój kodeks zdrowia – Kodeks-a-zdrowie.pl

Witamy w internetowym serwisie kodeks-a-zdrowie.pl. Dostarczamy pełny dostęp do artykułów i porad zdrowotnych 24 godziny na dobę. Odchudzanie, uroda, zioła, choroby.

Zapalenie krtani u dzieci

Zapalenie krtani u dzieci


Zapalenie krtani u dzieci wymaga szczególnej uwagi gdyż choroba ta u młodych pacjentów może zagrażać ich życiu. Najczęściej dosięga ona dzieci w wieku do lat ośmiu i rozwija się nagle a wystąpienie nasilonych objawów zazwyczaj następuje w nocy. Rodzice zazwyczaj odkrywają zapalenie krtani u dzieci w bardzo rozwiniętej formie. Dzieje się tak z powodu szybkiego rozwoju choroby i często braku jakichkolwiek wcześniejszych objawów.

Powody zapalenia krtani u dzieci

Zapalenie krtani u dzieci jest wyjątkowo niebezpieczne u dzieci ze względu na to, że przewody oddechowe są dużo węższe niż przewody oddechowe dorosłych. Konsekwencją tego jest zagrożenie ich całkowitego zablokowania w przypadku wystąpienia obrzęku. Obrzęk krtani obecny w czasie zapalenia krtani u dzieci prowadzi do problemów w oddychaniem. Objawia się to dusznością i typowym świstem oraz suchym kaszlem. Ponadto, problemy z wciąganiem powietrza do płuc manifestują się powstawaniem charakterystycznych  wgłębień między żebrami dziecka podczas prób wciągnięcia powietrza. Objawami dość charakterystycznymi są także sinienie okolic ust i nosa oraz szybkie ruchy skrzydełek nosa.

Problemy z drożnością górnych dróg oddechowych mogą doprowadzić do utraty przez dziecko przytomności a w skrajnych przypadkach do uduszenia. Właśnie dlatego ostre zapalenie krtani u dzieci wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

Leczenie zapalenia krtani u dzieci

Leczenie zapalenia krtani u dzieci powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, w niektórych przypadkach w szpitalu. W przypadku ostrego ataku spowodowanego obrzękiem można jednak spróbować pomóc dziecku natychmiast. Dobrym sposobem na doraźne zmniejszenie obrzęku jest obniżenie temperatury wdychanego powietrza. Można tego dokonać poprzez otwarcie okna lub wyprowadzenie dziecka na balkon lub taras. Nie powinno się natomiast podawać dziecku płynów co mogłoby doprowadzić do zakrztuszenia.

Inną metodą na doraźną walkę obrzękiem towarzyszącym zapaleniu krtani u dzieci jest inhalacja wilgotnego, chłodnego powietrza. Powoduje to nawilżenie oraz obniżenie temperatury podrażnionej błony śluzowej. Nie wskazane jest natomiast inhalacja parą unoszącą się nad gorącym naparem gdyż podwyższa ona temperaturę błony śluzowej powodują nasilenie objawów choroby. Unikać należy również ekspozycji małego pacjenta na dym tytoniowy.

Ostre przypadki zapalenia krtani u dzieci, zwłaszcza objawiające się obrzękiem, leczy się poprzez podanie leków sterydowych, mających na celu natychmiastową redukcje obrzęku. Leki sterydowe w zależności od sytuacji podawane są w formie aerozolu wziewnego lub zastrzyku. W ekstremalnych sytuacjach może zajść konieczność przeprowadzenia tracheotomii. Jest to zabieg ratujący życie w sytuacji całkowitej blokady krtani. Pacjentowi umożliwia się oddychanie poprzez dziurę zrobioną w tchawicy, poniżej krtani.

Rate this post

One thought on “Zapalenie krtani u dzieci

  1. Hi. I have checked your kodeks-a-zdrowie.pl and i see you’ve got some duplicate content
    so probably it is the reason that you don’t rank high in google.
    But you can fix this issue fast. There is a tool that generates articles like human, just search in google:
    miftolo’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.